Ірина Ванникова: «Людям потрібна земля»

Ірина Ванникова: «Людям потрібна земля»

Ірина Ванникова: «Людям потрібна земля»

Про це на своїй сторінці у Facebook зазначила керівник соціальних проектів МХП Ірина Ванникова.

Із давніх-давен земля для людини мала особливе, навіть цінне значення. Вона відіграє важливу роль у житті селян і не тільки. Жителі мегаполісів часто недооцінюють роботу фермерів, завдяки яким на ринках та в супермаркетах ми маємо вдосталь українських продуктів.

Фермери обробляють землі та створюють робочі місця для селян, що дозволяє їм не їхати за кордон, а працювати біля своїх сімей. Однак мало хто замислюється над проблемами, які доводиться вирішувати керівникам фермерських господарств. Основною з них є можливість отримати землю для сільськогосподарських робіт.

Річ у тім, що раніше землю в оренду фермерам надавали через органи місцевого самоврядування. Однак торік улітку ухвалили постанову «Стратегія раціонального управління землями сільськогосподарського призначення». Тому тепер державні землі сільськогосподарського призначення передають в оренду лише через аукціони, які організовує Держгеокадастр. Змінили й максимальний строк винайму ділянок. Тепер він не перевищує сім років, а орендна плата має бути не нижчою як 8% від нормативно-грошової оцінки.

Основна мета «нових правил» – зменшення корупції в земельних відносинах. Натомість уряд дав Держгеокадастру ще більший простір для зловживань. Аграрії, які роками працювали на державних землях, фактично втрачають своє переважне право користуватися нею. Адже, за правилами аукціону, хто більше заплатив, того й ділянка. Таке рішення Уряду дало можливість для створення ще більших тіньових оборудок із землею.

Після того, як зміни запрацювали й землю почали давати в оренду лише через аукціон, почастішали скарги фермерів Черкащини на непрозорість цього процесу. Вони зіштовхнулися з навмисним усуненням їх від торгів. Так фермерам відмовляли прийняти та зареєструвати необхідні документи. На сайті Держгеокадастру не вчасно публікували інформацію про землі, які виставлені на продаж, та про час аукціону. Тож аграрії не здогадувалися, що працюють на землі, яка вже стала лотом. Тим паче, не знали, коли її продаватимуть, аби спробувати поборотися за право й далі обробляти цю ж ділянку.

Звісно, така ситуація обурила. Тож минулого тижня фермери разом з учасниками АТО, у яких теж чимало перепон на шляху отримання гарантованої законом землі, розпочали безстрокову акцію протесту під стінами Черкаської обласної ради з вимогою звернути увагу на діяльність Держгеокадастру та звільнити його керівника Ольгу Залогу. А вже в понеділок частина мітингу перемістилася від облдержадміністрації під Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, аби поспілкуватися з його керівництвом. Однак з’ясувалося, що саме в цей день Ольга Залога пішла у відпустку. Така позиція керівництва Держгеокадастру обурили фермерів та учасників Операції об’єднаних сил, які, не стримуючи емоцій, закидали Головне управління Держгеокадастру яйцями та перекрили рух автомобілів вулицею Смілянською.

Через непрозорі аукціони та хитрі схеми у фермерів відбирають землі, написала на своїй сторінці в соціальній мережі керівник соціальних проектів МХП Ірина Ванникова: «Людям потрібна земля, однак ветеранам та учасникам Операції об’єднаних сил розповідають про те, що для них ділянок немає. Усе вказує на корупцію, яка процвітає у структурі Держгеокадастру. Однак її чомусь не бачить влада в Києві та Черкасах. Тому ми вимагаємо, аби всіх нас, хто зараз зібрався тут у наметовому містечку, нарешті почули. Якщо влада та депутати не здатні захистити права людей, то ми повинні це зробити самостійно».

Вона також наголосила, що оскільки мітингувальники так і не отримали жодної конкретної відповіді на поставлені вимоги, протест продовжуватиметься до середи під стінами ОДА.

«Саме в середу відбудеться сесія обласної ради, де ми вимагатимемо в депутатів звільнити начальника Держгеокадастру та офіційного звернення керівництва Черкаської області до вищого керівництва держави з вимогою звільнення Залоги як корумпованого та непрофесійного посадовця», – зазначила Ірина Валеріївна. 

Як повернути дитячі голоси в село?

За даними Організації Об’єднаних Націй, Україна належить до десятки країн світу, яким загрожує демографічна катастрофа. Як повідомляє Державна служба статистики, станом на початок 2018 року населення України зменшилося на 166 тисяч осіб і становить 42 мільйони 418 тисяч. Вимирання швидкими темпами зафіксоване саме в сільській місцевості нашої держави.

Соціологічні дослідження, у свою чергу, доводять, що ця проблема хвилює селян. Точніше, дві проблеми: зростання цін та скорочення населення. Ці питання обійшли в опитуваннях за кількістю респондентів навіть проблему війни на Сході.

І допоки соціологи констатують сумну статистику (наприклад, на Черкащині є чимало сіл, де торік не народилося жодного малюка, а померли десятки людей), владі й соціально відповідальному бізнесу варто об’єднати зусилля, аби переломити ці страшні цифри на користь зростання кількості жителів, припинити міграцію молоді із села. І робити це потрібно, не лише створюючи нові робочі місця, а й розвиваючи інфраструктуру сільських населених пунктів.

Та ж статистика свідчить, що в газифікованих, селах, де діють школи, будинки культури, фельдшерсько-акушерські пункти, міграція населення значно нижча, ніж там, де відсутня медична допомога, а діток доводиться возити на навчання за десятки кілометрів.

Зайнятість населення – це теж один із головних чинників, які визначають, хоче молодь залишатися в селі чи прагне після закінчення школи виїхати за його межі й більше не повертатися. І це може бути не лише праця в господарствах чи закладах соціальної сфери, а й самозайнятість. Не таємниця, що в багатьох сільських населених пунктах зростає кількість приватних підприємців серед молоді, які обробляють землю, займаються торгівлею чи надають послуги іншим жителям сільської громади, а також трудяться в новостворених виробничих та комунальних підприємствах.

Молодь виїздить із села, а згодом тут закривають школу, медичний пункт чи заклад культури. Ця сумна дійсність стала сьогоденням для багатьох населених пунктів України й нашої області зокрема. Ми можемо змінити ситуацію на краще, допомагаючи молоді знайти себе на рідній землі. І яка ж буде радість, коли статистика констатуватиме зростання населення, а на вулицях сіл лунатимуть дружним хором дитячі голоси!

Проблеми з народжуваністю в сільській місцевості значні, але приклад НВФ «Урожай» доводить, що ситуацію можна повернути в позитивне русло, написала на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook керівник соціальних проектів МХП Ірина Ванникова.

«Програма «Лелека», яку започаткувало підприємство, дозволяє батькам, у яких щойно з’явилося немовля, не відчувати себе наодинці з фінансовим питанням. Не секрет, що народження дитини сьогодні – це не лише неймовірне щастя для батьків, а й великі грошові витрати. Тож коли соціально відповідальний бізнес, такий, як МХП, розуміє це й допомагає батькам, то полегшує їм життя. А відчуваючи підтримку, у них не виникатиме бажання залишати рідне поселення в пошуках кращого. Саме допомога є тим фактором, який підвищить народжуваність у селах, а також поверне в нього молодий робочий ресурс», – зазначила Ірина Валеріївна.

Керівник НВФ «Урожай» Олександр Воскобойнік також переконаний, що фінансова підтримка молодих батьків певною мірою сприятиме зростанню рівня народжуваності в селах. Але така допомога буде в рази відчутнішою, якщо ініціативу «Урожаю», переконаний директор, підтримають й інші підприємці та фермери, які працюють у цих населених пунктах.

Вязівок матиме власну студію арт-терапії

Нещодавно громада села В’язівок стала переможцем конкурсу мікрогрантів у рамках проекту «Час діяти: проведення конкурсу ініціатив з метою розвитку сільських територій через партнерство місцевої влади, громади та бізнесу». Його реалізовує благодійний фонд «Урожай – громаді» за підтримки ТОВ «НВФ «Урожай».

– Мета нашого проекту – створити в селі студію арт-терапії «Світлодар» для занять із танцювально-рухової, декоративно-прикладної, сімейної, казкової, музичної терапії, драмо- та акварелетерапії, – розповідає В’язівський сільський голова Наталія Шабадаш. – Діятиме студія у В’язівській загальноосвітній школі. Уже підготували приміщення площею 47 м2 (пофарбували стіни, встановили металопластикові вікна, зробили табличку з назвою студії). Для лялькового театру виготовили ширму. Визначили модераторів занять, адже в нас багато талановитих земляків, які бажають поділитися своїм досвідом із молодим поколінням. Учнівське самоврядування провело анкетування щодо участі та напрямків роботи. Презентація студії арт-терапії «Світлодар» запланована на серпень цього року.

В’язівок розташований за 17 км від райцентру, де зосереджені місця естетичного розвитку та активного відпочинку. Тож не всі жителі зможуть поїхати самі та повезти своїх дітей на заняття танцями, фітнесом, повчитися в майстрів декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва, поспілкуватися із психологом. А в селі проживає 2270 осіб, у школі навчаються 178 учнів, у дитячому садочку – 57 вихованців. Для їхніх потреб і створюють студію арт-терапії «Світлодар».

Нині складний період у нашому житті, а тому потрібно навчитися переборювати страхи, стреси, обмеження, знаходити й посилювати засоби самомотивації, розвивати стратегію досягнення мети, вирішувати особисті завдання в будь-якій сфері. Тому багатьом буде цікаво провести вільний час у естетично облаштованому приміщенні студії арт-терапії.

Таке втілення соціального проекту в селі – великий крок до його розвитку, зазначила на своїй сторінці у Facebook керівник соціальних проектів МХП Ірина Ванникова: «У селі В’язівок є багато малюків, а тому прекрасно, що в них з’явиться можливість на рівні з міськими дітками розвивати та реалізовувати власні таланти. Приємно й те, що конкурс на гранти організований за підтримки ТОВ «НВФ «Урожай». Коли соціально відповідальний бізнес не стоїть осторонь проблем та підтримки села, то воно отримує шанс на розвиток та втілення важливих для громади проектів через мікрогранти. Нині дійсно настав час діяти, а не чекати кращих часів. Тож бажаю й іншим селам за прикладом В’язівка розвиватися через партнерство місцевої влади, громади та бізнесу».

 

залишити коментар

Create AccountLog In Your Account