Ірина Ванникова: Сільська медицина сама потребує лікування

Ірина Ванникова: Сільська медицина сама потребує лікування

У межах проекту «Здорові люди здорова громада» у Шполі пройшов IV Форум громадських ініціатив. На запрошення ГО «Розвиток територіальних громад» та її засновниці Ірини ВАННИКОВОЇ на Форум завітали близько сотні медпрацівників з усієї області. Разом з експертами вони обговорили проблематику медичної реформи на Черкащині та проблеми її впровадження.

В Україні кожен другий пацієнт відмовляється від лікування або ж відкладає його через брак коштів, 70% українців вдаються до самолікування. Тим часом Україна скотилася на 104 місце у міжнародних рейтингах по тривалості життя своїх громадян.

Ця жахлива статистика показує, що необхідно реформувати сферу охорони здоров’я, щоб медичні послуги були якісними та доступними для людей. Нинішні новації, запропоновані Міністерством, не пройшли перевірку, бо медична, освітня, земельна реформи не поставили в центр уваги людину та її потреби, – відзначила ініціаторка проведення Форуму Ірина Ванникова. «Як би добре чиновники не прораховували цифри та оптимізацію, вони розбились об українські реалії. Так, наші чиновники охоче їздили до США та Канади, щоб здобувати досвід. Та не поїхали сюди, в глухі хутори по розбитим дорогам, щоб вичислити, як швидко сюди прибуде допомога, як реально доправити екстрених пацієнтів навіть до районної лікарні, я вже не кажу про госпітальні округи», – говорить кандидат у народні депутати.

Ірина Ванникова за два роки роботи на Черкащині у якості керівника соціальних проектів МХП відвідала 227 з 247 населенних пунктів округа, побувала у 67 ФАПах і 37 амбулаторіях. Разом із ГО «Розвиток територіальних громад» ініціювала проект «Здорові люди – здорова громада», у рамках якого діють програми «Робота кардіолога і мобільної стоматології в селах» та пілотний проект «Лікар для села», завдяки якому в громади виїжджає комплексна медична бригада з мамографом та апаратом УЗД. Загалом у рамках проекту, спрямованого на забезпечення медичними послугами жителів маленьких сіл, по області почали курсувати мобільні медпункти, де люди мали можливість безкоштовно отримати консультацію лікарів різних спеціальностей. Але це крапля в морі, тут треба на законодавчому рівні удосконалювати медичну реформу.

Так, дещо покращила ситуація децентралізація, коли об’єднані територіальні громади взяли не себе утримання ФАПів та амбулаторій. Більш успішні навіть готові надавати житло лікарям та запропонувати платню до 15 тис. грн, хоча й тут є велика проблема з кадрами. Є ОТГ з чотирма ФАПами з фельдшерами та амбулаторією в центрі громади з двома лікарями та декількома медсестрами.

Про  нестачу кваліфікованих кадрів для сільської медицини говорив і перший заступник голови Черкаської облдержадміністрації Тарас Висоцький. За його словами в області відкрили 21 амбулаторію, ще дві готується до запуску, й всі вони обладнанні всім необхідним – зв’язком, водопостачанням, службовими автомобілями, а працювати часто нікому. «Першочергово, в мене зараз стоїть особисте завдання – пошук і мотивація молодих кадрів, щоб вони йшли туди працювати», – заявив Тарас Висоцький й закликав учасників Форуму бути «промоутерами, комунікаторами – щоб молоде покоління покоління поверталося в Україну й насамперед в первинну ланку медицини».

Учасники Форуму висловлювалися за збільшення фінансування сільської медицини з боку держави, гідною оплатою праці медичних та соціальних працівників, які мають доглядати людей похилого віку та осіб з інвалідністю.

«Медичну реформу треба суттєво удосконалити та забезпечити всю необхідну інфраструктуру, починаючи від доріг, транспортного сполучення, мобільного та інтернет зв’язку, і закінчуючи обладнаними ФАПами та амбулаторіями і медпрацівниками з гідними зарплатами та хоча б з автомобілями, які швидко можуть дістатися на виклик хворого. Будемо працювати над цим у парламенті. Там і поговоримо про завершення медичної реформи, яка несе покращення, а не нервовий зрив для покинутих напризволяще людей», – заявила завершуючи Форум Ірина Ванникова.

Мар’яна ПИЛИПЕНКО

залишити коментар

Create AccountLog In Your Account