НАЦІОНАЛЬНИЙ ЗАПОВІДНИК "БАТЬКІВЩИНА ТАРАСА ШЕВЧЕНКА" - Об'єкти прийому (музеї) - Шевченків Край


Контакти

20200, Україна, Черкаська обл,м. Звенигородка, вул. Комсомольська, 17 тел./факс: (04740)2-34-16,(068)1066180,(098)5883210

Об'єкти прийому (музеї) / НАЦІОНАЛЬНИЙ ЗАПОВІДНИК "БАТЬКІВЩИНА ТАРАСА ШЕВЧЕНКА"

НАЦІОНАЛЬНИЙ ЗАПОВІДНИК "БАТЬКІВЩИНА ТАРАСА ШЕВЧЕНКА"

ЧеркащинаТериторіальний та духовний центр України - Черкащина - поєднав села Моринці, Шевченкове, Будище, Вільшану в Національний заповідник Батьківщина Тараса Шевченка". У цих середньонаддніпрянських селах із славною історією та могутнім духовним потенціалом пройшли дитячі роки Кобзаря.

На місці, де стояла хата батьків Тараса Шевченка, племінники поета Петро і Прокіп у 1892 році закопали млиновий камінь і викарбували "тут була хата Тараса Шевченка". В 1956 році поставлено обеліск з написом "на цьому місці стояла хата, в якій провів дитячі роки Т.Г.Шевченко". За музеєм - могила матері поета (місце приблизне).

Літературно-меморіальний музей Т.Г.Шевченка був відкритий до 125 річчя з дня народження Тараса Шевченка в березні 1939 р. на подвір'ї, де жили батьки поета. Будинок музею збудований у 1936-1938 роках за проектом архітектора Василенка. З центра села туди провели алею через садиби Сев. Кошмідько та Гр. Бондаренка. Обсадили алею живим парканом: тополями, липами. Алею покрили асфальтом у 1963 році. При вході на алею з бульвару Шевченка з лівої сторони поставлено барельєф у 1965 році. На східній частині барельєфа - силует Тараса Григоровича з написом "Літературно-меморіальний музей Т.Г.Шевченка". На південній стороні написано "Тарас Шевченко" багатьма мовами.

У  1956 році музей відвідало 12137 чоловік. 558 організованих групових екскурсій провели працівники музею І.Т.Решетник, В.Т.Шевченко, М.Г.Клименко, М.М.Решетник. Були групи екскурсантів із Польщі, Естонської РСР, з далекої Камчатки, Сахаліну, Узбекистану, Грузії, з Москви і Ленінграда тощо. Відвідали музей також чимало українських письменників і композиторів, зокрема Іван Ле, Малишко, Шиян, Платон Майборода та ін. 

В 1957 році будинок-музей був капітально відремонтований, а експозиція музею поповнилася новими експонатами. Ряд експонатів набирають особливого значення. Це такі, як скульптура "Тарас-водоноша", де яскраво зображено тяжке і безрадісне дитинство Шевченка, копія роботи художника Брюллова - портрет Жуковського, за який було викуплено Шевченка з кріпацтва та копія картини Т.Шевченка "Селянська родина".

У 1957 році, незважаючи на те, що музей був на капітальному ремонті, його відвідали понад 8 тисяч чоловік. Наукові працівники музею прочитали для них 79 лекцій, основними темами яких були дитячі роки Тараса, приїзд поета в Керелівку та інші.

Експозиція музею висвітлює тернистий життєвий шлях, пройдений поетом. Зберігається макет хати батьків у с. Керелівці, стіл і лавка, що в ній знаходилися, говорять про надзвичайну убогість закріпаченої родини.

Біля хати дяка Богорського, де малий Тарас вчився грамоти, встановлено меморіальну дошку, на якій записано: В цій хаті жив і вчився грамоти у дяка Т.Г.Шевченко (1824-1827).

На сволоці дякової хати зберігся вирізьблений запис: "Дом сей сооружен року божого 1782". Павільйон ковпак над хатою дяка споруджено у 1961 році. Дорога, що йде біля музею до дякової хати була забрукована в 1962-1963 роках.

(з путівника)

Моринський меморіальний комплекс Національного історико-культурного заповідника "Батьківщина Тараса Шевченка"

 


Дивіться також: