Нові об’єднання – нові виклики

Нові об’єднання – нові виклики

5 вересня відбулося громадське обговорення проекту рішення щодо добровільного об’єднання територіальних громад м. Городище та с. Петропавлівка. Та що населення отримає внаслідок об’єднання?

Для початку поговоримо про децентралізацію. Децентралізація, за тлумаченням Великого тлумачного словника сучасної української мови, – це система управління, за якої частина функцій центральної влади переходить до місцевих органів самоуправління; скасування або послаблення централізації. Тобто, це надання влади місцевим управлінцям. Фактично децентралізація – це певна стадія дорослішання, якщо раніше «Київ» отримував всі податки і перерозподіляв їх, то зараз ми самі повинні вирішувати це. Так, як раніше батьки нас вели в школу, на різноманітні гуртки, давали певну кількість грошей, то зараз ми вже пішли до університету і маємо вирішувати ці проблеми самостійно.

У разі об’єднання громада отримує значно більший обсяг фінансових ресурсів через механізм переходу на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом та весь перелік видаткових повноважень, які визначено статтями 89, 91 Бюджетного кодексу України. Зокрема, об’єднана територіальна громада отримає такі фінансові ресурси: 60% податку на доходи фізичних осіб; 5% акцизного податку з реалізації підакцизних товарів; податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності; податок на майно (нерухомість, земля, транспорт); єдиний податок; 25% екологічного податку; трансферти з державного бюджету (базова дотація, освітня та  медична субвенції).

Крім того, за об’єднаною громадою залишаються такі джерела, як раніше закріплені місцеві податки і збори. Також об’єднана територіальна громада може розраховувати на додаткову державну фінансову підтримку за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку, субвенції на соціально-економічний розвиток, субвенції на підтримку інфраструктурних проектів.

Слід зазначити, що об’єднана територіальна громада має можливість залучати додаткове державне та іноземне фінансування шляхом написання проектів для участі у конкурсних інвестиційних програмах.

Проте є одне величезне «але». Податки можна отримати, якщо підприємці щось виробляють, а от у нашому місті особливих підприємств немає, тому і відповідно величезної кількості коштів ми не отримаємо. Проте завжди є можливість скористатися певними інвестиційними програмами. Також надаватимуться субвенції на освіту та медицину. Якщо громаді бракуватиме коштів, держава компенсує 80% недостачі. Однак 50% прибутку все ж залишиться на місцях.

Ми повинні зрозуміти, що всі позитивні зміни почнуться з нас. Ніхто не створить ОТГ без голосування населення. Ніхто не відкриє нові підприємства, якщо ми цього не захочемо. Однією з основних умов цього процесу є необхідність врахування історичних, культурних та етнічних чинників. Це дає можливість врахувати місцеві особливості і зменшити ризики виникнення соціально-політичних конфліктів, бо майже століття українці жили з централізованою системою влади, і змінити людське мислення в одну хвилину нереально. Суспільство звикло, що воно фактично не вирішує нічого.

Законотворці «відв’язали» подібну децентралізацію від змін до Конституції. Тобто в ідеалі ці два процеси мали б іти паралельно, але на практиці створення ОТГ обігнало перекроювання Основного закону.

Правники Верховної Ради звертали увагу народних депутатів на те, що запропонована можливість об’єднання у територіальні громади не тільки сіл, а й селищ та міст, не узгоджується з частиною першою статті 140 Конституції України, згідно з якою територіальною громадою може бути лише «добровільне об’єднання у сільську громаду жителів кількох сіл», котре повинно мати статус адміністративно-територіальної одиниці.

Уся сіль у тому, аби структура територіальних громад відповідала системі адміністративно-територіального устрою, а не навпаки. Виправленням ситуації могло б бути ухвалення закону про адміністративно-територіальний устрій, що так і не зроблено дотепер від 1996 року. Подібний закон не ухвалено, як і не внесено зміни до Конституції.

Інколи ОТГ перетворюються організовані злочинні групи, де на чолі той чи інший впливовий латифундист, сільськогосподарський магнат із депутатським мандатом в кишені або з причетністю до виконавчої влади.

Сприяючи в організації громад, подібний контингент дбає виключно про розширення власного впливу. Уже маючи контроль над райрадами чи райдержадміністрацією, певні політики або політичні сили отримують ще й важіль впливу у вигляді об’єднаної територіальної громади.

Тому городищани повинні з усією відповідальність ставитися до виборів і не ігнорувати їх.

Також цікавим фактом є те, що заблоковані вироби не дають можливість створити 127  новостворених об’єднаних територіальних громад.

За словами Президента України Петра Порошенка, що якщо є якісь неузгодженості в законодавстві, то Верховна Рада має негайно прийняти рішення щодо розблокування процесу.

“Якщо для цього потрібно рішення Центральної виборчої комісії, знову-таки ВР має розглянути президентське подання, яке вже більше року знаходиться в парламенті, і обрати новий склад ЦВК. Це важливо не лише для створення об’єднаних територіальних громад, але і для забезпечення вільних прозорих чесних виборів президента і парламенту наступного року”, – додав Глава держави.

Черкаська область ігнорує президентські бажання. Депутатський корпус Черкаської обласної ради 10 вересня не підтримав зміни до перспективного плану громад, позбавивши цим розвитку 24 нових ОТГ та масштабування ще 4 уже існуючих.

Руслана ДМИТРЕНКО, студентка Української академії друкарства

залишити коментар

Create AccountLog In Your Account