Перспективи розвитку сільського господарства Городищини на 2019 рік

Перспективи розвитку сільського господарства Городищини на 2019 рік

Основою економіки Городищенського району є аграрний сектор, яким формується понад 80% виробництва валової продукції.
Площа сільськогосподарських угідь району становить 62,8 тис. га., з них рілля – 52,1 тис. га.
Аграрне виробництво здійснюють 89 агроформувань різних форм власності, які обробляють 34,3 тис. га ріллі. З них: 11 – господарські товариства, 54 – фермерські господарства, 1 – державне підприємство та 24 підприємства інших форм (приватні підприємства, підприємці, агрофірми тощо).
За результатами 2018 року по рейтингових показниках комплексної оцінки галузі сільського господарства район зайняв 8 місце по області.
Спеціалізацією району залишається зерновиробництво, м’ясо-молочне тваринництво.
Згідно прогнозу на 2019 рік господарствами всіх форм власності очікується отримати 544 млн. грн. валової продукції, в тому числі 410 млн. грн. продукції рослинництва та 134 млн. грн. тваринництва. Це 3 % в структурі валової продукції сільського господарства області. На 1 жителя району це складе 13,6 тис. грн. продукції сільського господарства.
В загальній сумі валової продукції сільськогосподарськими підприємствами планується отримати 362 млн. грн., в тому числі 282 млн. грн. продукції рослинництва, 80 млн. грн. – продукції тваринництва. Це майже на 8 відсотків вище фактичних показників та 100-відсотково до планового рівня 2018 року.
Від реалізації продукції сільськогосподарськими підприємствами в 2019 році очікується отримати 318,8 млн. грн. прибутку при рівні рентабельності галузі 41 %.

Рослинництво
За результатами 2018 року по рейтингових показниках комплексної оцінки галузі рослинництва район зайняв 11 місце по області.
Відповідно до плану розвитку агропромислового комплексу району на 2019 рік сільськогосподарськими підприємствами всіх категорій планується отримати 177 тис. тонн зерна зернових та зернобобових культур при врожайності – 63 цнт/га, в тому числі сільськогосподарським підприємствами – 145 тис. тонн зерна при врожайності – 67 цнт/га.
Крім того насіння соняшнику відповідно: 19,5 та 14 тис. тонн;
ріпаку – 6,4 тис. тонн;
сої відповідно – 12,5 та 11,9 тис. тонн;
овочів – 9 та 0,1 тис. тонн; картоплі – 29 тис. тонн.
Вся посівна площа сільськогосподарських культур згідно до укладки площ посіву на 2019 рік складає 49,4 тис. га по господарствах всіх категорій та 36 тис. га – по сільськогосподарських підприємствах. Ярі культури становлять відповідно 37,5 та 27,7 тис. га.
Від реалізації продукції рослинництва сільськогосподарськими підприємствами в 2019 році очікується отримати 190 млн. грн. прибутку при рівні рентабельності галузі 37 %.

Тваринництво
За результатами 2018 року по рейтингових показниках комплексної оцінки галузі тваринництва район зайняв 8 місце по області.
На 2019 рік в даній галузі сільськогосподарськими підприємствами району планується:
– реалізувати на забій худоби та птиці 791,7 тонн в живій вазі;
– надоїти 8230 тонн молока, при надої на 1 фуражну корову 5487 кг в рік;
– отримати 102,5 млн. шт яєць при несучості 299 яєць від однієї курки-несучки;
– отримати приплоду 1522 телят, 2907 поросяти та 15 ягнят.
Вказані показники майже 100-відсоткові до рівня 2018 року.
Від реалізації продукції тваринництва сільськогосподарськими підприємствами в 2019 році очікується отримати майже 129 млн. грн. прибутку при рентабельності 50 відсотків. Вказані показники будуть досягнуті за рахунок реалізації молока (рентабельність 25 %), продукції птахівництва (яйця – 70 % та м’ясо птиці – 4 % рентабельності) та бджолярства (15 % рентабельності). М’ясне скотарство і свинарство залишаються збитковими через нестабільну цінову ситуацію, диспаритет цін на продукцію тваринництва, корми, енергоносії та товари і послуги що використовуються при ведені галузі.

Земельні відносини та орендна плата за оренду земельних ділянок

Враховуючи, що основним засобом сільськогосподарського виробництва є земельні ресурси, які на 76 % орендуються суб’єктами господарювання у власників земельних часток (паїв), створення позитивного мікроклімату орендних відносин є ключовим.
За 2018 рік загальна сума нарахованої орендної плати в грошовому еквіваленті склала 127 мільйонів гривень, або 10,37 відсотки по рівню сплати залежно від вартості землі. Це майже на 27 мільйонів більше, ніж в минулому році (в розрахунку на 1 гектар – на 4126 грн.). Відрадно, що по цій номінації район займає 3 місце в області (2017 рік – 9 місце).
Основним напрямком роботи управління в 2019 році в сфері орендних відносин залишається підняття рівня орендної плати з розрахунку 10 і вище відсотків, оформлення його саме у правовому полі, тісна співпраця в цьому питанні з керівниками сільгосппідприємств, органами місцевого самоврядування, районним відділом Держземагенства, органами фіскальної служби, що дасть можливість в повній мірі забезпечити надходження до місцевого бюджету.

Розвиток сільської кооперації

Наразі ключовим і першочерговим залишається питання розвитку сільської кооперації, як альтернативи самозайнятості і самореалізації сільського населення.
З метою підтримки даних формувань в області та районі прийняті та діють відповідні Програми підтримки розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів на період до 2020 року.
За час дії Програм в районі створено три сільськогосподарських обслуговуючих кооперативи (СОК «ПУХНАСТИК», СОК «ПАТРІОТ» та «ЯБЛУНЕВИЙ ЦВІТ. ГОРОДИЩЕ»), а в 2018 році двоє із новостворених формувань отримали фінансову підтримку за рахунок коштів обласного та районного бюджетів.
В рамках виконання районної Програми і на 2019 рік передбачається в місцевому бюджеті кошти на підтримку новостворених кооперативних формувань на селі.
Ще одним каналом стартового капіталу для початку своєї справи є участь у зарубіжних та вітчизняних проектах фінансової та технічної допомоги. Напротязі 3 років на розгляд конкурсних комісій вказаних проектів було представлено 8 бізнес-планів, з яких 5 отримало безповоротну допомогу на розвиток власної справи. Тому управління агропромислового розвитку райдержадміністрації проводить роботу з інформування, заінтересованості та залученню наших жителів до участі у вказаних проектах. Це доволі вагоме підгрунтя для початку своєї справи.

Крім виробничих питань агросектор і надалі прийматиме активну участь у співпраці з органами місцевого самоврядування у вирішенні соціальних питань територіальних громад у сферах фінансової та матеріальної підтримки галузей освіти, медицини, культури, благоустрою територій.

Екологічна безпека

Першочерговим на 2019 рік залишається питання екологічної безпеки, створення безпечних умов проживання населення району. Тому основними пріоритетами сьогодення є стан водних ресурсів, атмосферного повітря, зелених насаджень, облаштування роздільного збирання і організованих місць видалення та знищення твердих побутових відходів.

Аналізуючи результати діяльності агросектору за останні роки, визначено основні пріоритетні напрямки розвитку галузі сільського господарства на 2019 – 2021 рік:

• нарощування обсягів виробництва продукцїі рослинництва та тваринництва на основі досягнення середньоєвропейських показників урожайності, продуктивності тварин на основі державної підтримки відповідно до завдань галузевих програм;

• створення економічної основи для забезпечення соціально-економічного розвитку малих та середніх господарств, зміцнення економіки господарств населення, фермерських господарств шляхом створення сільськогосподарських кооперативів;

• вирішення соціальних питань сільської території, зокрема питання утримання закладів культури, освіти, медицини, надання побутових послуг, благоустрій території;

• вирішення питань екологічної безпеки, створення безпечних умов проживання.

За даними управління агропромислового розвитку райдержадміністрації.

залишити коментар

Create AccountLog In Your Account