Сьогодні Всесвітній день рибальства!

Сьогодні Всесвітній день рибальства!

Всесвітній день рибальства відзначається щорічно з 1985 року.

Свято встановлене рішенням Міжнародної конференції з регулювання і розвитку рибальства, що відбулася в липні 1984 року в Римі.

З незапам’ятних часів людина добувала собі їжу у природи. Вона займалася збором їстівних рослин, полюванням, риболовлею, які допомагали їй вижити. Так як річки і озера в ті часи просто кишіли рибою, первісна людина ловила її просто руками, а потім стала застосовувати різні пристосування.

Рибальство зародилося ще в епоху палеоліту. Археологічні знахідки говорять, що приблизно 30-40 тисяч років до нашої ери людина використовувала три основних типи рибальських приладь:

  • Списи застосовувалися головним чином на мілководді;
  • Плетені мережі і різні пастки ставилися там, де риби було багато;
  • Ну, а так само застосовувалися гачки.

Гачки робилися з кістки або дерева. Вони прив’язувалися до волосіння, виготовленого з жил тварин або тонких і міцних рослинних матеріалів, таких як коріння, ліани, так само волосіння, до речі, плели з волосся кінської гриви. Для лову великої риби насадкою служили черви, молюски, маленькі рибки.

Але, що цікаво людина не тільки для їжі добувала рибу, а й тоді вже з’явилися перші фанатичні любителі рибної ловлі, це підтверджує знайдений єгипетський малюнок, який зроблений 4 тисячі років тому. Це перше найдавніше зображення риболовлі відоме нам.

Китай першим став застосовувати шовкові волосіння і залізні гачки.

Першими штучні приманки зробили македонські рибалки. Вони були зроблені з волосся і пір’я, що трохи нагадують сучасні. Перша вудка з’явилася 16 тисяч років тому.

В Єгипті, наприклад, винайшли мережі і сачки, а в Стародавньому Римі риболовлю навіть навчальним предметом зробили. Вважалося, що данний предмет виховує спостережливість і проникливість.

Уже в середні століття рибальство намагалися якось регламентувати. Так, у Франції ловити рибу могли тільки представники риболовного цеху, священики і знать.

А в Англії в 1496 році навіть цілий посібник видали про різного роду снасті, пристрої, прикорму і інші деталі рибного лову.

Цікаво, що його написала леді, Джуліана Бернерс.

Для кожного нашого рибалки настільною книгою, своєрідною рибальської Біблією є «Життя і ловля прісноводних риб» написаною Леонідом Павловичем Сабанєєвим в 1875 році.

Хоч час пішов вперед, змінилися умови, та й багато видів риб, які масово водилися в той час в наших водоймах, сьогодні зникли, але, тим не менш, Сабанєєв – це гуру для сучасного рибалки.

Статистика стверджує, що в Україні регулярно займаються риболовлею більше п’яти мільйонів чоловік. Стільки ж зрідка беруть в руки вудку. В Асоціації рибалок України жартують, що захоплення риболовлею гірше грипу, їй хворі мільйони наших співгромадян. Партія у рибалок одна, це «Клює або не клює». Коли підходиш до людини на березі з вудкою, то не питаєш у нього, ким він працює, якого він віросповідання або за кого він голосував, а ставиш тільки одне питання: «Клює?» Ось це і об’єднує всіх рибалок країни.

– Потрібно пам’ятати, що риболовля – це, перш за все спілкування з природою, а не набивання холодильника рибою. Радує, що останнім часом все більше шириться рух «Зловив – Відпусти!». Адже в річці риба Друг! Риба їжа – в магазині! – кажуть в Асоціації рибалок України.

Риболовля – це не просто бамбукова вудка і поплавок з пера гусака і солом’яний бриль на голові рибалки … Це повна екіпіровка включаючи на всі погодні та сезонні випадки, взуття, костюми, теплі і непромокальні комбінезони, що не пропускають холод шкарпетки. І транспорт: починаючи від машини, щоб дістатися до віддалених рибних місць і закінчуючи човнами і катерами. Тут все по достатку … До речі вудки бувають і за ціною в кілька тисяч доларів. Так само сюди слід включити покупку наживки або приманок. Платні послуги баз відпочинку і так далі. Дійсно деякі держави вважають досить вагомим внеском у бюджет рибальську індустрію. У Канаді це щорічно приносить в бюджет більше 26 мільярдів доларів.

Захоплення риболовлею охопило всі країни світу. В Америці, наприклад, риболовлею захоплені понад 40 мільйонів людей, це набагато більше, ніж фанатів футболу і баскетболу разом узятих.

Рибальство – серйозний і важкий труд. Він значно відрізняється від риболовлі – виду відпочинку на березі з вудкою або в човні, заради розваги. Але 27 червня Всесвітній день рибальства святкують всі – і професіонали, і любителі.

Світова спільнота то ж приділяє пильну увагу рибальству. Рибний продукт незамінний для людського організму. Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує для повноцінного розвитку з’їдати кожній людині не менше 19,6 кг риби на рік. В Україні доля рибного асортименту у споживчому кошику приблизно 400 тисяч тонн риби і рибної продукції, з яких 85% імпортна продукція, тільки 15% риби вітчизняного виробництва.

Людство зіткнулося з необхідністю вирішити складне завдання – в умовах безпрецедентного за своїми наслідками зміни клімату, деградації навколишнього середовища і ресурсної бази до середини двадцять першого століття забезпечити продовольством і засобами для існування понад дев’ять мільярдів жителів планети. Рибальству і Аквакультурі відведена найважливіша роль в досягненні цих цілей.

У 2018 році виробництво риби в світі досягло 182 млн. тонн, з яких 52% вирощені в аквакультурі.

Вчені з тривогою відзначають зниження рибних запасів в Світовому Океані. Так, тунця і скумбрії зараз в Світовому Океані на 74% менше, ніж було 45 років тому. Особливо постраждали види великих риб.

Скорочення популяції морських видів є не тільки апетити людини, але і зміни клімату.

– Діяльність людини завдала серйозної шкоди океану, оскільки вилов риби йде швидше, ніж вона може відновити свою чисельність, – стверджують в Асоціації рибалок України.

За останні 20 років різко скоротилася чисельність риб’ячих зграй і в вітчизняних водоймах. Сьогодні під сумнів ставиться доцільність вилову риби у внутрішніх водоймах, через їх депресивний стан.

– Майбутнє вітчизняної рибної галузі в розвитку рибництва. При цивілізованому підходу до використання водних ресурсів країни, ми за короткий проміжок часу можемо домогтися значних успіхів у риборозведення. Що дозволить наповнити внутрішній ринок дешевою, якісною рибою власного виробництва, а так само експортувати рибний продукт. Ми в змозі стати Європейської Рибницею! – вважають в Асоціації рибалок України.

Прес служба Асоціації рибалок України

залишити коментар

Create AccountLog In Your Account