Стану галузі сільського господарства Городищенського району за 9 місяців 2018 року

Стану галузі сільського господарства Городищенського району за 9 місяців 2018 року

На території Городищенського району виробничу діяльність здійснює 89 підприємства різних форм власності, з яких 53 – фермерські господарства.

Наразі аграрії продовжують проведення комплексу осінніх збиральних робіт урожаю 2018 року.

За оперативною інформацією на сьогоднішню дату всіма категоріями господарств намолочено 66 тис. тонн зерна ранніх зернових при середній врожайності 44 цнт.з 1 га, а саме: 56,5 тис. тонн пшениці, 8,5 тис. тонн ячменю , 21 тону жита, 1 тис. тонн гороху та 236 тонн вівса.

Продовжується збирання кукурудзи на зерно, вал якої за прогнозними даними складе близько 120 тис. тонн. Всього в 2018 році за сприятливих кліматичних умов очікується отримати 186 тис. тонн зерна зернових культур.

Крім того від урожаю господарствами всіх форм власності отримано 7 тис. тонн ріпаку, 22,5 тис. тонн картоплі, 2 тис. тонн овочів.

До кінця збиральних робіт очікується отримати 13,5 тис. тонн насіння соняшнику,13 тис. тонн сої та 160 тонн сорго.

Це повністю вирішить питання продовольчого забезпечення населення району, розрахунку з власниками паїв, забезпечення тваринництва концентрованими кормами.

Стосовно виплати орендної плати за оренду земельних часток (паїв) – за оперативною інформацією керівників територіальних громад району на 2018-2019 маркетинговий рік укладено 16 тис. договорів оренди земельних часток (паїв) загальною площею більше 31 тис. га. Прогнозований рівень нарахування орендної плати 10,37 % від вартості орендованої частки (паю), що складатиме 127,6 млн. грн. На сьогодні уже виплачено 61%.

Наразі аграрії думають і про майбутні врожаї. На сьогодні під урожай 2019 року сільськогосподарськими підприємствами посіяно 10,1 тис. га озимої пшениці, 0,6 тис. га озимого ячменю, 1,5 тис. га озимого ріпаку, майже 17,3 тис. га виорано на зяб.

Не можна обійти увагою і громадське тваринництво. В 2018 році на його потреби заготовлено 5,7 тис. тонн сіна, 28,7 тис. тонн силосу та 1,2 тис. тонн сінажу.

Характеризуючи цю галузь сільського господарства району зазначимо, що за 9 місяців 2018 року сільськогосподарськими підприємствами на забій реалізовано худоби, свиней та птиці живою вагою 867 тонн, що на 36 відсотків вище відповідного рівня 2017 року;
– надоєно 6182 тони молока ( 98 % до 2017 року);
– отримано 54,8 млн. шт. яєць ( 87 % до показника минулого року).

Станом на 1.10.2018 року поголів’я ВРХ в сільськогосподарських підприємствах складає 4215 голів – 102 % до минулого року, в т. ч. корів 1500 – на 36 корів більше, ніж в 2017 році;
– свиней – 1896 голів (76 % до 2017 року);
– курей – 776,9 тис. голів (в 2,2 рази більше рівня 2017 року).

Нажаль в районі із 89 агроформувань тваринництвом займається лише 10 господарств ( 4 – скотарством та свинарством, 5 – свинарством і 1 птахівниче), 2-вівчарством.

Позитивним є те, що в цьому році Кабінет Міністрів України схвалив Програми підтримки аграрного сектору за ключовими напрямами: розвиток тваринництва, фермерського і кооперативного руху, підтримка садівництва та виробництва української сільгосптехніки.

Відповідно до порядку використання бюджетних коштів за вказаними програмами, господарствами району уже за І півріччя поточного року отримано дотації за утримання корів молочного напрямку продуктивності (1500 грн. на корову в рік) на загальну суму 1 050 тис. грн., а також громадянами – 1,6 тис. грн. за утримання у господарстві молодняку великої рогатої худоби.

Слід зауважити, що повноваження щодо оформлення та подання документів фізичними особами на отримання державної дотації за вирощування молодняка великої рогатої худоби покладається на органи місцевого самоврядування відповідно до наданих їм чинним законодавством повноважень. Нажаль останні стараються «не заморочуватись» по даному питанню.
Як і раніше, інвестиційні пріоритети реалізуються в основному через власні ресурси сільгосптоваровиробників.
З метою залучення інвестицій в розвиток галузі, в районі визначено об’єкти та вільні земельні ділянки, що можуть використовуватись для впровадження на території району перспективних інвестиційних проектів.

В області продовжує дію Програма підтримки розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів у Черкаській області на період до 2020 року., основними завданнями якої є: надання організаційної підтримки створенню сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів; поліпшення матеріально-технічної бази кооперативів; реалізація грантового проекту «Створення регіонального навчально-практичного Центру розвитку багатофункціональних кооперативів» у рамках програми Європейського Союзу «Підтримка політики регіонального розвитку України».

На її виконання в районі прийнята та затверджена рішенням сесії районної ради від 26.06.2018 № 21-2/7 Програма підтримки розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів у Городищенському районі на період до 2020 року, відповідно до якої проводиться ряд заходів щодо підбору осіб, зацікавлених у створені вказаних формувань з числа жителів району.
За час дії Програми в районі створено три сільськогосподарських обслуговуючих кооперативи. Нажаль за напрямами діяльності практично відсутні молочарські, овочеві кооперативи.

Як не прикро, але в районі процес створення кооперативів характеризується повільним (нестабільним) розвитком. Основні причини: недосконалість законодавства, слабка матеріальна база, відсутність кваліфікованих кадрів – організаторів кооперативного руху, незацікавленість органів місцевого самоврядування, недостатня обізнаність та недовіра селян у перевагах об’єднання зусиль на умовах кооперації для подальшого розвитку.

В даний час склались найбільш сприятливі умови для створення і розвитку вказаних формувань. Вище вказані Програми передбачають надання фінансової допомоги сільськогосподарським обслуговуючим кооперативам з обласного та районного бюджетів на умовах співфінансування у Порядку, визначеному розпорядженням обласної державної адміністрації. Крім того, передбачається використання коштів самого кооперативу, залучених інвестицій, міжнародної технічної допомоги та інших джерел, не заборонених законодавством.

В рамках Програм за результатами 2018 року на розгляд комісії районної державної адміністрації з відбору сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, що мають право на фінансову підтримку за рахунок бюджетних коштів надійшли заяви від двох новостворених СОК «ПАТРІОТ» та «ЯБЛУНЕВИЙ ЦВІТ. ГОРОДИЩЕ» на загальну суму допомоги з районного бюджету 211 тис. грн. Прийнято рішення надати затребувані кошти. Відповідно до Порядку фінансування дані кооперативи отримають ще 300 тис. грн. з обласного бюджету. Це вагоме підгрунтя для початку своєї справи.

Всі вище вказані питання управління агропромислового розвитку райдержадміністрації періодично висвітлює в місцевих ЗМІ. Всього за 9 місяців 2018 року проведено 42 публікацій в місцевій районній газеті «Вісник Городищини», на сайтах райдержадміністрації та управління агропромислового розвитку облдержадміністрації та в Інтернет – мережі Фейсбук.

залишити коментар

Create AccountLog In Your Account