Стрітення Господнє

Стрітення Господнє

15 лютого Православна Церква відзначає одне з дванадцятьох найбільших церковних свят – Стрітення Господнє. Святий апостол і євангеліст Лука так розповідає про подію, що лежить в основі цього свята… В сороковий день після народження Господа нашого Ісуса Христа, Пречиста Діва Марія пішла до храму з Божественним Немовлятком. Там Пресвяту Діву Марію зустрів старець і праведник Симеон, який був приведений сюди Духом Святим. Як розповідає Біблія, за багато років до цієї зустрічі, Симеон займався перекладом Святого Письма з єврейської на грецьку мову. І коли він побачив слова «Ось Діва в утробі зачне, і Сина породить» (Іс. 7:14), то вирішив, що в тексті закралася помилка і замість слова «діва» має бути слово «дружина». Проте, ледве він зібрався виправити слово, йому з’явився ангел Божий і промовив, що помилки немає, і Симеон особисто зможе переконається в істинності цього пророцтва. І коли старець, який чекав зустрічі з Господом вже багато років, побачив Богомладенця, осяяного невимовним небесним світлом, а Господь відкрив йому, що це Месія і Спаситель світу, тоді він узяв Його на руки і проголосив дивні пророчі слова: «Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм, з миром, бо побачили очі мої спасіння Твоє, яке Ти приготував перед лицем усіх народів, світло на просвітлення язичників і славу народу Твого» (Лк. 2:29–32).

Подія Стрітення Господнього має важливе значення і для нас, людей, що живуть у XXІ столітті. Слово «стрітення» – церковнослов’янське, і в перекладі на сучасну мову означає зустріч, і походить від самої події зустрічі Сина Божого та Пресвятої Богородиці з праведним Симеоном. У духовному сенсі ця зустріч є символом зустрічі Старого та Нового Завітів. Саме Симеон і є прикладом старозавітних пророків, які слухали голос Божий, розуміли і підкорялися волі Божій, прорікаючи та проповідуючи прихід Месії – Сина Божого, що принесе занепалому людству Новий Заповіт Любові та Милосердя.

Старозавітна Церква має в собі суть Закону через страх Божий: закони ти можеш не розуміти, але маєш повністю виконувати, не відступаючи ні на крок. Це була віра в Єдиного Бога, яка будувалася через страх покарання, скеровуючи людей з рабським менталітетом до правильного життя.

Новозавітна Церква  дає людству спасительну віру в образі Ісуса Христа, яка є вища за Закон, бо несе в собі саму суть розуміння Любові, Прощення і Милосердя. Людина має сама захотіти спасіння, зрозуміти для чого вона живе, і що вона зі своєї волі має робити у своєму житті, аби отримати Божу Ласку. Людина має прийняти Бога серцем, а не тільки холодним розумом, вийти зі стану рабства та повернути собі Образ та Подобу, за яким створив нас Творець, ставши справжніми синами і доньками Світла.

У цей день в церквах освячують воду. Стрітенська вода має цілющі властивості. Разом із водою освячують і свічки, які звуться «громовицями», адже їх запалюють і ставлять перед іконами під час грози, щоб оберігати оселі та людей від грізної стихії.

Отже, свято Стрітення Господнього свідчить про особливу важливість храму як місця зустрічі з Богом, як місця молитви, де і понині перебуває Господь.

Протоієрей Миколай МОХНАЦЬКИЙ,
настоятель Городищенського храму Спаса-Преображення Православної Церкви України

залишити коментар

Create AccountLog In Your Account