Світовий банк стурбований станом української економіки

Світовий банк стурбований станом української економіки

Нинішнє зростання економіки України є дуже стриманим, а його природа не є постійною. Про це розповіла в інтерв’ю «Дзеркалу тижня» економіст Представництва Світового банку в Україні Анастасія Головач. За її словами, у 2016-2017 роках дуже великий внесок у ВВП був зроблений за рахунок хорошого урожаю, а це дуже мінливий і складно прогнозований фактор, тому що кожен рік рекордних врожаїв може і не бути. Інші сектори, які роблять великий внесок в зростання нашого ВВП, – це сектори, орієнтовані на внутрішнє споживання, що теж не кращий з варіантів. Внутрішнє споживання не підвищує експортного потенціалу, не допомагає нам інтегруватися в глобальні ланцюжки доданої вартості, збільшити нашу конкурентоспроможність, підвищити продуктивність, тобто задіяти всі можливі механізми, які допомагають саме сталого розвитку.

На думку економіста, сьогодні державні інвестиції обмежуються переважно дуже високими витратами споживання: виплатами відсотків по боргу і соціальними витратами.

«По суті кошти, які могли б інвестуватися, ми проїдаємо. Дозволити собі нарощувати дефіцит бюджету Україна не може з огляду на високі виплати за державним боргом. Тому ми повинні докладати зусиль, щоб стабілізувати його на рівні 2-2,5% від ВВП », – заявила представник Світового банку.

Вона вважає, що Україна повинна зменшувати боргове навантаження, а це можливо лише за умови жорсткого контролю над дефіцитом бюджету: «Вільного простору для маневру у нас не так вже й багато. І для того, щоб він з’явився, треба більш терпимо ставитися до поточних витрат держави».

«Заробітна плата в держсекторі як відсоток від ВВП зросла з 9,6% в 2016 році до 11% – в 2018 році. Якщо порівнювати з порівнянними європейськими країнами, то і 9,6% – це багато, а 11% – це дуже багато. З одного боку, на ці витрати йдуть кошти, які могли б інвестуватися в інфраструктуру, а з іншого – вони формують попит в тих секторах, які не можуть забезпечити нам стійке економічне зростання і частково є факторами тиску на інфляцію », – резюмує економіст.

Нагадаємо, що наприкінці квітня Нацбанк підтвердив свій макропрогноз: зростання реального ВВП України в 2019 році сповільниться до 2,5%, а в 2020-2021 роках прискориться відповідно до 2,9% і 3,7%.

залишити коментар

Create AccountLog In Your Account