У Городищі відбувся ІІ Форум громадських ініціатив «Людина. Громада. Україна»

У Городищі відбувся ІІ Форум громадських ініціатив «Людина. Громада. Україна»

У Городищі відбувся ІІ Форум громадських ініціатив «Людина. Громада. Україна». В залі районного Плацу культури зібралася прекрасна аудиторія – голови об’єднаних територіальних громад, старости сіл та депутати різних рівнів, громадські активісти, багато преси.

Такий масштабний діловий форум у Городищі проходить уперше.

Основні програмні засади Форуму у своєму вступному слові висловила засновник ГО «Розвиток територіальних громад» Ірина Ванникова:

– Вже два місяці нашій громадській організації «Розвиток територіальних громад». Ідея про її заснування у мене виникла після багаточисленних зустрічей з жителями Черкащиною. Як керівник соціальних проектів МХП я відвідала безліч населених пунктів. Я побачила, що з одного боку децентралізація, це одна з найуспішніших реформ у нашій країні. І дійсно, ті громади, які не побоялися реформуватися, відчувають нову якість життя, отримали новий подих, новий поштовх, отримали перспективу до розвитку.

В Україні вже створено 909 об’єднаних територіальних громад. І лише за п’ять місяців 2019 року доходи місцевих бюджетів зросли на 20,4 % у порівнянні з минулим роком. Якщо в грошах, то доходи місцевих бюджетів зросли на 108 мільярдів гривень. Справді, ці цифри вражають. І це доводить, що реформа децентралізації є доволі ефективною. З іншого боку на українську сцену виходить український парадокс – люди бояться об’єднуватися. Ми нарікаємо, що важко жити, що село вимирає, а об’єднатися, щоб разом спробувати вирватися з цього болота, не поспішаємо. Чому? – запитую я сама себе. Власне кажучи, причини дві. По-перше, це, очевидно, брак інформації та роз’яснювальної роботи, що таке децентралізація, навіщо вона потрібна, як з нею працювати, як складати план стратегічного розвитку, як наповнювати бюджет, де брати кошти, що таке структурна субвенція і т.д.

По-друге, це недовіра до автора цієї реформи – української влади. Тому що вона дуже часто людей обманює і довіри до неї, безумовно, малувато. І дуже шкода, що на цьому незнанні і страху людей грають політики-популісти, безкінечно залякуючи нас. Я вважаю, що місія нашої громадської організації є просвітницькою. Ми і з’явилися, як відповідь на запит українського суспільства у допомозі впровадження цієї реформи децентралізації. І дійсно, за два місяця ми провели кілька просвітницьких семінарів і навчальних тренінгів. Особливо успішним видався експеримент з обміну між людьми, які тільки хочуть об’єднатися в громаду – і вже з практиками реформи децентралізації. Тобто, до Степанецької ОТГ приїздила Катеринопільська громада, яка ще тільки хоче об’єднуватися. І дійсно, що таке децентралізація? Це відремонтовані ФАПи, амбулаторії, школи, клуби… Іноді це навіть свої асфальтні заводи для ремонту доріг!

Отже, все це доводить, що реформа дієва, ефективна і боятися її не потрібно. Ми, як громадська організація, сформували звернення до української влади про те що децентралізацію не можна згортати, її потрібно продовжувати, законодавчо підкріплювати, закріпити у Конституції статтю про адміністративно-територіальний устрій. І нас уже з цим зверненням підтримали декілька територіальних громад Корсунь-Шевченківського та Канівського районів, Канівська районна рада. Сподіваємося, що і обласна влада нас також підтримає. Ми запустили електронну петицію до президента України про те що громадяни самі мають вирішувати, що робити з власними амбулаторіями і соціальними та освітніми об’єктами, закладами культури. Не можна спускати з Києва чи обласного центру вказівку, що закривати, а що залишати.

Громада повинна сама вирішити користуватися, наприклад, своєю амбулаторією, чи звертатися до сусіднього села. Людям на місці видніше. Петиція зареєстрована на сайті президента України, набирає достатню кількість голосів, тож приєднуйтеся. Це дуже важлива річ – відстоювати наші права!

І ми не будемо зупинятися, ми йдемо далі – ми будемо експертувати і тестувати реформу децентралізації на місцях. І я дуже вдячна тим лідерам ОТГ, небайдужим громадським діячам, активним громадянам, які доєднуються до нашої спільної справи!

Директор ТОВ «НВФ «Урожай» Олександр Воскобойнік зазначив, що бізнес охоче співпрацює з громадами, наповнює бюджет та фінансує соціально важливі проекти, бо бачить куди саме йдуть ці гроші. Як приклад навів діяльність «Миронівський хлібопродукт», який віддає орендовані землі громаді, якщо вона хоче використати їх в інший спосіб. Зокрема, так відбулося у Степанецькій ОТГ, яка ще й отримала допомогу з облаштування пожежного депо на цій земельній ділянці.

Радник з питань децентралізації Черкаського центру розвитку місцевого самоврядування Сергій Гончар теж визнав, що децентралізація важлива реформа і зупинити її може лише «влада самогубців».

Голова ГО «Розвиток територіальних громад» Наталія Старікова оптимістично налаштована на позитивні зміни в країні, якщо до цього підходити з розумом. Вона переконана, що активна громадська діяльність може суттєво допомогти у впровадженні реформи на місцях. Зараз можна удосконалити цей процес на законодавчому рівні, виходячи з реальних недоліків та здобутків в ході децентралізації.

Громадський активіст, керівник ГО «Академія стратегічних досліджень» Сергій Пасічник нагадав про два найважливіших завдання реформи – наблизити послуги до людини та розумно розподілити кошти, щоб українці були в однаково зручних умовах, незалежно від місця проживання.

 

залишити коментар

Create AccountLog In Your Account