Весна: працюємо на пасіці

Весна: працюємо на пасіці

Настав дуже відповідальний пе­ріод для пасічника. Закінчується зимівля бджіл. Майже на всій те­риторії України вони вже п’ятий місяць живуть без обльоту. Тим часом життєдіяльність їх поси­люється, усе більше з’являєть­ся розплоду в сім’ях. Зростає споживання корму. Кишечники в них перепов­нені.

Пасічники повинні особливо уважно стежити за поведінкою бджіл, зимівники відвідують 1-2 рази на тиждень. Прочищають льотки від мертвих комах.

Готують до виставляння бджіл територію точка. Відкидають сніг від вуликів, що зимували надворі. Сніг розпушують, посипають попелом. Місця, де з’яв­ляються калюжі, доцільно притрусити соломою, щоб комахи не топилися під час обльоту.

У другій половині березня, а в окремі роки й рані­ше, бджоли, які зимували надворі, роблять перший весняний обліт. Тим сім’ям, що неблагополучно зимують у зимівниках, організовують надранній обліт, не чекаючи потепління.

Невелику пасіку виставляють із зимівника рано-вранці погожого сонячного дня, коли очікується температура повітря принаймні 7-8°С у затінку. Велику пасіку краще виставити надвечір. За ніч бджоли заспокояться, а в наступні дні облетяться. Доцільніше розміщувати вулики на їх минулорічні місця. На точку в сонячному затишному місці ставлять напувалку з водою. Швидко проводять побіжний огляд сімей. У першу чергу оглядають ті, в яких бджоли літають слабо, недружно. Виявляють і усувають причини  їх не­нормальної поведінки. При необхідності сім’ям дають рамки з медом, підігріті в теплому приміщенні.

Якщо відразу після обльоту бджіл раптово настає похолодання, огляд сімей можна продовжити, скорис­тавшись переносною поліетиленовою палаткою. Соняч­ного дня в ній температура на 8—12°С вища, ніж у повітрі. Під час перевірки гнізд бажано видалити рамки з розплодом, у якому скупчується 90—95% кліщів вароа, що живуть там. Від кожної сім’ї обов’язково відбирають зразки підмору (150—200 г) і надсилають до ветлабораторії для виявлення ураженості комах нозематозом і вароатозом.

Весняна ревізія бджолиних сімей

Весняна ревізія — це детальне обстеження стану бджо­линих сімей після досить важкого періоду в житті комах — зимівлі. Її краще проводити у теплі сонячні дні, коли у природі є хоч невеличкий медозбір, що запо­бігає крадіжці бджолами меду з інших вуликів і полег­шує ретельний огляд сімей. Тоді визначають їх силу, наявність і якість розплоду, матки, кількість меду, перги.

Силу сім’ї визначають за кількістю за­йнятих бджолами рамок або вуличок. У кожній вуличці нараховується від 200 до 300 г бджіл, або 2-3 тис. штук. Сильною сім’єю вважається така, де комахи займають не менше восьми вуличок, середньою — 6-7 і слабкою — п’ять і менше.

Кількість розплоду визначають за кількістю зайня­тих ним рамок. Про якість матки роблять висновок по відкладанню яєць. Якісні відкладають їх суціль­ним масивом з обох боків стільника без пропусків, по­чинаючи від середини, правильними концентричними колами. Запечатаний розплід повинен мати рівну по­верхню. Якщо ж розплід має великі пропуски, строка­тий, із нерівномірною поверхнею окремих комірок (гор­батий), необхідно встановити причину. Це може бути наслідком слабкої сім’ї, недостатньої кількості корму, низької температури через відсутність утеплен­ня, занадто розширеного гнізда. Іноді залежить від матки, якщо вона стара або має якісь вади. Її необхідно замінити на перезимувалих запасних, а при відсутності сім’ю приєднати до іншої, слабкої.

Запас меду навесні розміщується в основному на крайніх рамках. Кількість його визначають приблизно за площею заповненого стільника, враховуючи, що в ідеалі він важить 3,5-4 кг. Для точного визначення кіль­кості корму у гнізді можна користуватися пружин­ними вагами. Від загальної маси віднімають масу стіль­ника з рамкою (500 г). Для нормального розвитку бджо­линої сім’ї запас корму повинен бути близько 6—8 кг і 1-2 рамки з пергою. У разі нестачі їжі, викорис­товують запасні рамки з медом і пергою або підго­довують бджіл цукровим сиропом.

Оглядаючи сім’ї, визначають стан гнізда. Стільни­ки, пошкоджені цвіллю, із плямами проносу та старі видаляють із гнізда, а потім замінюють якісними за­пасними. При надмірній вологості у вулику бджіл переселяють із повною або частковою заміною стільників.

Весняне нарощування бджіл

Весною, після очисного обльоту бджіл, основною турбо­тою пасічника є створення умов для посиленого виро­щування розплоду, відновлення сили бджолиних сімей. Для цього кожна з них повинна мати плідну матку, зі­бране по силі, утеплене, із доброякісними стільниками гніздо, достатню кількість кормових запасів.

Інтенсивність росту сімей залежить від їх сили після зимівлі. Тому треба сприяти збереженню перезимувалих бджіл. Зразу після першого обльоту для підтримання у гніздах оптимальної для вирощування розплоду температури +34-35°С слід старанно утеплити гнізда зверху та з боків подушка­ми, матами. Для верхнього утеплення використовують папір, який у декілька шарів кладуть зверху стелинок. Весною у вуликах тримають відкритими лише верхні льотки, що також сприяє збереженню тепла. Нижні відкривають лише при стійкому потеплінні.

Щоб сім’я могла посилено нарощуватися, у гнізді повинно бути не менше 6—8 кг доброякісного корму та рамки з пергою. При силі понад вісім вуличок запаси корму у гнізді збільшують до 10—12 кг. Змен­шення кількості корму до 4 кг викликає голодування, і така сім’я для економії корму різко зменшує кількість розплоду. При відсутності на пасіці запасних стільників із медом кормові запаси поповнюють цукро­вим сиропом у концентрації 1:1, який слабким сім’ям наливають безпосередньо у стільники, ставлять на краю гнізда, сильним — у годівниці. Перед роздачею сироп підігрівають.

Крім кормів, що є у вуликах, бджіл весною треба забезпечувати підтримуючим медозбором із ранніх ме­доносів, це, зокрема, ліщина, верба, клен, трав’янисті медоноси лісів та лук, а потім плодових дерев. Для використання цих медоносів пасіки весною підвозять до їх масивів і розміщують групами по 25—30 сімей на точку.

залишити коментар

Create AccountLog In Your Account