Весняні обробітки садів

Весняні обробітки садів

Протягом весни слід кілька разів обприскати сад, щоб підготувати дерева й захистити їх від хвороб і шкідників. Кожна з цих процедур важлива по-своєму. Потрібно не проґавити момент і зробити все вчасно. Упродовж березня проводять зняття і знищення зимуючих гнізд та яйцекладок кільчастого й непарного шовкопрядів, видаляють муміфіковані плоди, гілки, значно уражені хворобами. Саме в березні за температури повітря +7-8оС пробуджуються шкідники плодових насаджень (щитівки, листовійки,  яблуневі листоблішки, попелиці,  плодові кліщі). Тому  в ці дні потрібно  провести  обприскування проти зимуючих шкідників.

 До розпускання бруньок, коли середньодобова температура повітря сягне 5ºС, настає пора першого обприскування плодових і ягідних насаджень. Сучасний засіб для боротьби із зимуючими стадіями шкідників – препарат 30 В (індустріальне масло), яким рекомендуємо обробляти крони, скелетні гілки та штамби дерев (400 мл на 20 л води). Це препарат вітчизняного виробництва, безпечний для людини та навколишнього середовища. Покриваючи тонким шаром олійної плівки поверхню кори гілок та штамбу, він не дає змогу дихати шкідникам, що перезимували. Із хімічних засобів захисту в цей період високоефективним є і препарат 30 – Д,  300 – 400 мл на 20 л води. На винограді застосовують препарат «Брунька» від зимуючих стадій кліщів, червиць, оїдіум. У старих, запущених садах та садах з поширенням каліфорнійської та інших щитівок проти їх зимуючих стадій, а також проти несправжніх щи­тівок, плодових кліщів, попелиць тощо, збудників хвороб під час набрякання бруньок один раз на два роки проводять викорінююче обприскування 1% розчином препарату 30 В (15 л/га) або застосовують біопрепарати: Актофіт (40 мл) + Бітоксибацилін (100 мл) на 10 л води.

При масовому розпусканні бруньок необхідно провести обприскування вдруге 3% бордоською рідиною або одним із замінників, наприклад, Чемпіоном (30 г/10 л води), Стробі (20 г/10 л води), Хорус (2 г/10 л води). До робочого розчину фунгіцидів потрібно додати один з інсектицидів проти шкідників – Карате Зеон (4 г/10 л води), Актара 25 (1,4 г/10 л води).

У фазу утворення суцвіть «рожевому бутоні»  потрібно обприскувати дерева проти гусені, що відроджується, листокруток, жуків довгоносиків, попелиць, несправжніх гусениць пильщиків, мінуючих молей, личинок щитівок та несправжніх щитівок, а також проти збудників хвороб. У цей період бажано обробити всі сорти різних строків дозрівання всіх плодових культур. Обприскують одним із названих препаратів: Конфідор (2,5 г/10 л води), Матч (10 мл/10 л води), Нупрід (2,5 мл/10 л води). Із фунгіцидів у робочий розчин до інсектицидів потрібно додавати Скор (2 мл/10 л води). Цей препарат особливо ефективний на персику, абрикосі проти кучерявості листя. Для захисту  від хвороби обробляють до розпускання бруньок 1% мідним купоросом,  по зеленому конусу – хорусом, в. г. –  2-3 г на 10 л води, луна сенсейшен, кс  – 2,5-3,5 мл на 10 л води.

Проти жука оленки волохатої пропонують  використовувати  препарат Каліпсо 480 за норми – 0,25 л/га, 2 – 2,5мл препарату на 10л води на 1 сотку саду.  Дерева яблуні обприскують у фазі рожевого пуп’янка до фази цвітіння. За умови дотримування рекомендованих норм витрати  препарат безпечний для бджіл, що дозволяє проводити обробку також і під час цвітіння. Також ефективний від комах-шкідників саду, зокрема квіткоїда яблуневого, довгоносика, плодожерки яблуневої, пильщика яблуневого, мінуючої молі.

Після закінчення цвітіння проводять обприскування проти гусениць, які пошкоджують листя, попелиць, щитівок, медяниць, кліщів та хвороб. Головним чином боротьба зі шкідниками і хворобами саду залежить від своєчасного та правильного застосування хімічних і біологічних засобів захисту рослин, але це не означає, що слід щорічно обробляти препаратами. Треба врахувати ступінь заселення рослин шкідниками та ураження хворобами. Не слід застосовувати хімічні засоби про всяк випадок.

Як саме правильно обприскувати сади? Норму витрати робочої рідини слід регулювати залежно від віку дерев: до 5 років – 0,5–1 л/дерево, 6–10 років – 2,5–3 л/дерево, 11 і старше – 3–3,5 л/дерево. Але при рясних та частих опадах обприскування необхідно повторити. При проведенні заходів необхідно дотримуватися рекомендацій. Зберігати готовий робочий розчин можна не більш як одну добу, необхідно змочувати не тільки верхній, але й, головне, нижній бік листків, де найчастіше заселяються шкідники.

Рано навесні проводять побілку штамбів і основ скелетних гілок. Це стане відмінною профілактикою від грибкових хвороб. Ризик їх розвитку збільшується з настанням теплої погоди в поєднанні з весняними дощами. Побілка запобігає появі попелиць і кліщів, а також позбавляє від комах, які залишилися в корі. За наявності ран, ураження чорним та звичайним раком до початку сокоруху проводять зачистку ран на штамбах і скелетних гілках із захопленням здорових тканин, дезінфекцію їх 3–5% розчином мідного купоросу й замащують водоемульсійною фарбою з додаванням 2% Топсіну М.  Проти парші, плямистостей листків, плодової гнилі, на початку розпускання бруньок проводять обробку дерев 1% бордоською рідиною.

У період розпускання бруньок проводять обприскування дерев одним із фунгіцидів: Купроксат (50 мл/10 л води), у промислових садах – Мідний купорос (15 кг/га), Чемпіон (1,5-2,0 кг/га), із додаванням одного з ін­сектицидів: Діабло (1,0 л/га), Дурсбан (2,0 л/га), Нурел Д (1,0-1,5 л/га). Або застосовують біопрепарати: Триходермін + Гаупсин (по150 мл на 10л води проти хвороб) та Актофіт (40 мл) + Бітоксибацилін (100 мл) на 10 л води проти шкідників. При рожевому бутоні проти парші, борошнистої роси, плямистостей листків, пло­дової гнилі, а також пильщиків, кіль­частого й непарного шовкопрядів, молі, попелиць, медяниці, листокруток проводять обробку дерев баковими сумішами фунгіцидів Скор (0,15-0,2 л/га), Стробі (0,2 кг/га), Топсін М (1,0-1,2 кг/га), Хорус (0,2-0,25 кг/га), Фитал (2,0 кг/га), Флінт (0,15  кг/га) з додаванням одного із зазначених вище (у період розпускання бруньок) інсектицидів. Або повторно застосовують біопрепарати. Під час проведення захисних заходів слід обов’язково дотримуватися загальноприйнятих державних санітарних правил  та правил особистої гігієни.

Ніна БАГАТЧЕНКО,

державний фітосанітарний інспектор

залишити коментар

Create AccountLog In Your Account