Золота картопля нинішнього року

Золота картопля нинішнього року

Нині на картоплю неврожай. Люди масово вибирають бараболю – видирають її з твердої землі, проте результат не радує. Через занадто посушливе літо не добрали ні по обсягах, ні по розміру. Часто доводиться чути, що саджали картоплю, а копають горох. Хто живе біля річки та мав можливість постійно поливати грядку – ті втішаються урожаєм. А для переважної більшості, які сподівалися на дощ, – суцільне розчарування. Був неврожай ранніх і середніх сортів картоплі. За попередньою інформацією фермерів, скорочення врожайності фіксується в межах 20% щодо пізньої картоплі. Вродила картопля тільки деяких видів та сортів.

Відповідно і ціни на другий хліб зросли більш як удвічі. Торік у серпні за кілограм картоплі правили 5 грн. Нині у Городищі на базарі Вербівка продає велику картоплю по 14 грн за кг, посадкову 12 грн/кг. Люди продають відро картоплі по 100 грн – торік було до 60 грн.

Хоча експерти не радять зараз закуповувати картоплю на зиму. «Ціни тримаються через малу пропозицію, – говорить директор Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко. – У поточному році збирання картоплі пізньої затримується на 10-14 днів порівняно з минулим роком. Ціни упадуть за кілька тижнів, коли господарства масово збиратимуть урожай, особливо пізньої картоплі, яка стоїть ще зелена. Є сподівання і на імпортну картоплю. Україна завжди імпортує картоплю в зимовий період. Привозять з Єгипту, Білорусі та Польщі. Але зниження цін до рівня минулорічних не очікується. Можливо закупити картоплю на зиму можна буде по 6 гривень за кіло».

Навіть у кого урожай слабенький – однаково до весни картоплі вистачить. Якщо і доведеться прикупити, то гроші знайдуться. Кому пощастило зібрати щедрий урожай, може розраховувати на прибуток. Експерти ринку вказують на значне зростання закупівельних цін на всі овочі. Зокрема, найбільш помітне зростання цін на помідори, огірки, цибулю і капусту.

Картопляна історія

Мамі байдуже, шо ти королева – картоплю копай!

Батьківщиною картоплі є Америка. Так само як помідори, кукрудза, тютюн. В Перу та Чилі її охоче споживали в запеченому вигляді. До Європи картоплю завезли іспанські мореплавці близько 1580 року. Спершу вона потрапила до Італії, потім до Британії. Східна Європа сприймала картоплю дуже неохоче. Її вирощували на клумбах біля палаців вельмож. Під час цвітіння картоплі такою екзотикою модниці прикрашали свій одяг. Крохмал охоче використовували, аби припудрити тіло. А ось щоб їсти викопані з грунту коренеплоди – і не просіть! Уряди навіть намагалися силоміць змусити споживати бараболю.

Через неурожай хліба у Фінляндії у 1765 році вважали, що найліпший спосіб запобігти голоду полягає «у тих земляних яблуках, що в Англії звуться потетес, а в інших місцях земляними грушами, тартуфелями і картуфелями». У 1842 році у Пермській губернії виник справжній картопляний бунт. Селяни побили урядовців та поміщиків, які поширювали «бісівське коріння». Для придушення спрямували військових, в одному з повітів навіть довелося стріляти в селян. Картопля почала стрімко поширюватися, коли втямили, що вона годиться в їжу людям і худобі, а ще з можна готувати крохмал, патоку, борошно і навіть горілку. Нині відомо близько 2700 страв із картоплі. Від картоплі в мундирах та холостяцької смаженої картоплі, яку можна наминати прямо з пательні, – до вишуканих наїдків, які готують до великих свят і подають на порцелянових сервізах!

ОДА КАРТОПЛІ

Картоплю смажим, варим,

Печем, товчем, їмо

І навіть на базарі,

Як треба, продамо.

І безлі пречудових

Зробити з неї блюд

Зуміє класний повар,

Як кажуть: «вері гуд».

Картопля з м’ясом, сиром,

В борщеві і з яйцем,

Ще – з рибою в гарнірі

І з салом запечем.

З капустою, горохом,

В котлетах, пирогах,

В варениках у шкварках,

З грибами і в грибах.

Товчена і в мундирах,

Із овочами теж,

У вінегреті, в сливах,

Фантазії – без меж!

І «яблука земляні»

Завжди в нас правлять бал –

Картопля пізня й рання,

На їжу й на крохмаль.

А ще на вуглеводи,

Поживний всім білок

І солі сірки, йоду,

Амінокислот вінок.

Папір, тканини, паста

І пряники, і хліб –

Картопелине братство

Вже так багато літ.

Картопелька рідненька,

Будь з нами ти завжди,

Врожайна та смачненька

І кожен рік роди!

Віктор ПОДОРОГА

 

залишити коментар

Create AccountLog In Your Account